Tisztelt Lakosság!
A koronavírus okozta vészhelyzetben a víziközmű-hálózat fokozottan kiemelt jelentőségű infrastruktúrának minősül, a közegészségügyben kulcsszerepet tölt be, folyamatos rendelkezésre állása a személyi higiénia fenntartásának alapvető feltétele.
Hetek óta tart a veszélyhelyzet, ami azt jelenti, hogy - igazán felelős viselkedést tanúsítva -nagyon sokan otthon maradtak; dolgoznak, tanulnak, beteget ápolnak és talán most többet mosnak, főznek és takarítanak is. A megváltozott élethelyzetben egyre többen használnak a lakásuk elhagyásakor maszkokat, eldobható kesztyűket. Azonban mindenkitől több odafigyelést, több tudatosságot is igényel - minden színtéren - így van ez a wc-, valamint a szennyvízrendszer használatával is.
Napi munkánk során egyre nagyobb gondot okoz, hogy a használt maszkokat, gumikesztyűket, pelenkát, nedves törlőkendőket sokan dobják a wc-be, mely nem csak a szennyvízhálózaton, hanem saját belső rendszerükben is dugulást okozhat. Sok bosszúságtól, és - egy esetleges belső dugulás esetén -jelentős költségtől kímélhetik meg magukat felhasználóink, ha ezeket használat után inkább a kommunális hulladékgyűjtőkben helyezik el. Természetesen, a kommunális hulladék gyűjtésénél, és elszállításra történő elhelyezésénél is odafigyelést igényel, hogy ezeket a használt eszközöket a fertőzésveszély elkerülése érdekében megfelelően gyűjtsék, és helyezzék ki, a szemetes kollégák ajánlásának megfelelően.
Ezúton is szeretnénk tisztelettel kérni felhasználóinkat, hogy szíveskedjenek betartani az alábbi fontos lépéseket a mosdó-, illetve csatornahasználat során:
Tilos a szennyvízcsatornába nedves törlőkendőt, pelenkát, egészségügyi betétet, tampont, egyszer használatos szájmaszkot, gumikesztyűt, oldószereket, ruhákat, konyhai maradékot, gyógyszereket és gyógyszeripari készítményeket, benzint, vegyi anyagot, robbanásveszélyes folyadékot valamint építési törmeléket juttatni! Kérjük, fokozottan figyeljenek arra, hogy a nedves törlőkendők, a csomagolásokon lévő tájékoztatóval ellentétben nem bomlanak le kellő gyorsasággal. Ezek az anyagok a csatornahálózatban - bármennyire is hihetetlen - a dugulások kb. 75 %-ért felelősek. Amennyiben ezt számszerűsíteni szeretnénk, ezek a hibaelhárítások éves szinten közel 2, 85 milliárd forint többletköltséget okoznak a víziközmű-ágazatnak.
Fontos megjegyezni, hogy egy nagyobb dugulás nemcsak plusz munkát jelent a szennyvíztisztító telepeken dolgozó munkatársaknak, de rosszabb esetben fizikai valójában háztartásokban is megjelenhet a probléma: először a wc a lehúzásakor lassan, nehezen folyik le, azután ha ez fokozódik, elindulhat visszafelé annak tartalma is! Ezért fontos az, hogy megértsék felhasználóink, saját érdekük is az, hogy betartsák ezeket az alapvető szabályokat.
A csatornahálózat és saját életterünk védelme érdekében fontos, hogy mindenki környezettudatosan és környezetünk megóvását szem előtt tartva kezelje a csatornába nem való hulladékokat. Tudatos odafigyeléssel nemcsak a helyi dugulásokat lehet megelőzni, de a csatornahálózat állapotáért, a szennyvíztisztító telepek megfelelő működéséért is sokat lehet tenni, és erre a jelenlegi helyzetben kiemelten szükség van!
Köszönjük segítségüket!