Hírek

Elérhetőségek

Ipari tevékenységekkel kapcsolatos ügyintézés

Ipari tevékenységekkel kapcsolatos ügyintézés

 

6.1 Az ügyintézés helye, elérhetőségek:

  • Lajoskomáromi Polgármesteri Hivatal, 8136 Lajoskomárom, Komáromi u. 4.
  • Telefon: 30/400-3454

6.2 Vonatkozó jogszabályok:

  • A telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelő és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályairól szóló 57/2013. (II.27.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm.rendelet)
  • A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
  • A telepengedélyezési eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatás díjáról szóló 35/1999. (X.13.) BM rendelet
  • általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. tv
  • Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény

6.3 Fogalmak:
 

- Ipari tevékenység: lehet szolgáltató vagy termelő tevékenység, illetve lehet bejelentéshez vagy telepengedélyhez kötött tevékenység.

- Szolgáltatási tevékenység: bármely önálló, üzletszerűen – rendszeresen, nyereség elérése érdekében, gazdasági kockázatvállalás mellett – végzett gazdasági tevékenység, kivéve a termelő tevékenységet és a közhatalom gyakorlását.

- Termelő tevékenység: valamely termék – akár más termékek feldolgozása útján történő – előállítása, beleértve az előállított terméknek az előállító által történő, a terméknek a közösségi piacon első alkalommal történő forgalmazását is.

- Bejelentéshez kötött ipari tevékenység: az ipari tevékenység folytatója a tevékenység megkezdését megelőzően köteles az illetékes jegyzőnél írásban bejelenteni a folytatni kívánt tevékenységet. A bejelentés-köteles tevékenységeket a Korm.rendelet 1. melléklete sorolja fel.

- Telepengedélyhez kötött ipari tevékenység: a Korm. rendelet 2. mellékletében felsorolt tevékenységeket csak jogerős telepengedély birtokában lehet végezni.

 

6.4 Hatásköri, illetékességi szabályok:
 

- Bejelentéshez kötött ipari tevékenység esetében az ipari tevékenység folytatója az ipari tevékenység megkezdését megelőzően a Korm.rendelet 3. mellékletében meghatározott adattartalmú nyomtatványon köteles a telep fekvése szerint illetékes település jegyzőjénél írásban bejelenteni a folytatni kívánt ipari tevékenységet.

- A telepengedély kiadására irányuló kérelmet a Korm.rendelet 4. mellékletében meghatározott adattartalmú nyomtatványon a jegyzőhöz kell benyújtani.

 

6.5 Ipari tevékenység bejelentése:
 

- A tevékenység a bejelentést követően jogszerűen megkezdhető.

- A bejelentéshez csatolni kell a telep használatára való jogosultság igazolását (pl. bérleti szerződés, haszonélvező / tulajdonostárs hozzájárulása), előzetes szakhatósági hozzájárulásokat, engedélyeket, a vállalkozásról szóló igazolást, cégjegyzéket, aláírási címpéldányt és meghatalmazást, amennyiben nem az önálló képviseletre jogosult jár el.

- Bejelentés-köteles tevékenység esetén a jegyző haladéktalanul köteles meggyőződni arról, hogy a helyi építési szabályzat, illetve annak hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. § (2) bekezdése szerint a kérelemben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e. Amennyiben a telepen az adott tevékenység nem végezhető, a jegyző az ipari tevékenység végzését megtiltja és a telepet bezáratja.

- A jegyző a telepet (az építési szabályoknak való megfelelés esetén) nyilvántartásba veszi.

- Az illetékes szakhatóságok a bejelentés kézhezvételét követő naptól számított 30 napon belül ellenőrzést folytatnak le.

- Az ipari tevékenység végzője a nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, az ipari tevékenység megszüntetését a megszűnést követően haladéktalanul írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek.

 

6.6 Telepengedélyezési eljárás:
 

- A Korm.rendelet 2.§ (2) bekezdésében nem említett esetekben az ipari tevékenységet csak jogerős telepengedély birtokában lehet folytatni.

- A kérelemhez csatolni kell a telep használatára való jogosultság igazolását (pl. bérleti szerződés, haszonélvező / tulajdonostárs hozzájárulása), előzetes szakhatósági hozzájárulásokat, engedélyeket, a vállalkozásról szóló igazolást, cégjegyzéket, aláírási címpéldányt és meghatalmazást, amennyiben nem az önálló képviseletre jogosult jár el, a környezetvédelmi tervfejezetet, illetve hiteles térképmásolatot.

- A jegyző a kérelem elbírálása során köteles meggyőződni arról, hogy a helyi építési szabályzat, illetve annak hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. § (2) bekezdése szerint a kérelemben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e.

- A jegyző köteles a telepen helyszíni szemlét tartani. Az értesített személyek távolmaradása a szemle megtartását nem akadályozza.

- Az engedélyezési eljárásban a Korm.rendelet által megjelölt szakhatóságok vesznek részt. (Korm.rendelet 4. §) Az eljárásban az ügyintézési határidőbe a szakhatóság ügyintézési határideje beszámít. A szakhatóságok részére fizetendő igazgatási szolgáltatási díjat a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni, mely díjak összegéről és a számlaszámról hatóságom ügyintézője tud felvilágosítást adni.

- A jegyző a telepet a telepengedély megadásával egyidejűleg nyilvántartásba veszi.

- Az ipari tevékenység végzője a nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, az ipari tevékenység megszüntetését a megszűnést követően haladéktalanul (az engedély leadásával egyidejűleg) írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek.

- Eljárás díja: 5000,-Ft igazgatási szolgáltatási díj (átutalással)

 

A Lajoskomáromi Polgármesteri Hivatal eljárási illeték számlaszáma: 58100082-10011063