Hírek

Elérhetőségek

Lajoskomárom Nagyközség Önkormányzata tulajdonában levő épületek fűtéskorszerűsítése TOP-3.2.2-15-FE1-2016-00004

Lajoskomárom Nagyközség Önkormányzata tulajdonában levő épületek fűtéskorszerűsítése

A kedvezményezett neve: Lajoskomárom Nagyközség Önkormányzat

A projekt címe: Lajoskomárom Nagyközség Önkormányzata tulajdonában levő épületek fűtéskorszerűsítése

A szerződött támogatás összege: 139.832.669 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100

A projekt befejezési dátuma: 2019.01.31.

A projekt azonosító száma: TOP-3.2.2-15-FE1-2016-00004

A projekt tartalmának bemutatása:
A TOP-3.2.2-15-FE1-2016-00004 azonosítószámú, „Lajoskomárom Nagyközség Önkormányzata tulajdonában levő épületek fűtéskorszerűsítése” elnevezésű projekt keretében nagyszabású beruházás valósult meg. A korábbi elavult fűtésrendszerű önkormányzati épületek kedvezőtlen körülmények között működtek, a projekt segítségével Európai Uniós színvonalú, magasabb komfortfokozatú, energiatakarékos és környezetbarát intézmények jöttek létre.
A fejlesztés eredményeként olyan középületek jöttek létre, ahol az energiatakarékos technológiai megoldások alkalmazásával a település fenntartási költségei szignifikánsan csökkennek. Hosszútávon pedig a település éves széndioxid kibocsátása jelentősen csökkenni fog, ezzel is hozzájárulva a település természeti környezetének megőrzéséhez és energiabiztonságának megteremtéséhez.

Az Önkormányzat a Polgármesteri Hivatal udvarában átalakította a kazánházat, amellyel korábban a Hivatal épülete került kifűtésre. A kazánház belső átalakításával megteremttük a lehetőségét egy nagyobb teljesítményű, faaprítékkal és hasábfával egyaránt üzemeltethető kazán telepítésének. A kazán egy újonnan létesített, talajban vezetett, előszigetelt fűtő csővezeték-párral az Önkormányzati tulajdonú/fenntartású épületek hőközpontjaihoz csatlakozik, és a meglévő gázfogyasztás részleges vagy teljes kiváltásával számottevő költség-megtakarítást indukál mindamellett, hogy helyben rendelkezésre álló, megújuló forrásból származó fűtőanyaggal képes üzemelni.
Mindegyik épület 100%-ban Önkormányzati tulajdonú:

  • Egészségház, 8136 Lajoskomárom, Ozorai utca 1.
  • Gyógyszertár és Fogorvosi Rendelő, 8136 Lajoskomárom, Komáromi utca 2.
  • Mozi, 8136 Lajoskomárom, Komáromi utca 1.
  • Művelődési ház, 8136 Lajoskomárom, Komáromi utca 6.
  • Polgármesteri Hivatal és Könyvtár épülete, 8136 Lajoskomárom, Komáromi u. 4.
  • Óvoda, 8136 Lajoskomárom, Gesztenyefasor utca 2.
  • Iskola Főépülete és Tornaterme, 8136 Lajoskomárom, Gesztenyefasor utca 4.

A felsorolt összes épület megfelel a „TOP 3.2.2-15.: Önkormányzatok által vezérelt, a helyi adottságokhoz illeszkedő, megújuló energiaforrások kiaknázására irányuló energiaellátás megvalósítása, komplexfejlesztési programok keretében” c. pályázati konstrukció kritériumként megfogalmazott, minimum „FF – Átlagos” épületenergetikai követelményértéknek.

A fejlesztés keretében az alábbi önállóan támogatható tevékenységek valósultak meg:

  • Meglévő kazánház átalakítása nagyobb teljesítményű biomassza kazán fogadására - Fűtési távvezeték kiépítése a központi kazánházból a nevesített épületekhez;
  • Hőközponti átalakítások megvalósítása annak érdekében, hogy a biomassza hőforrásból érkező energiát az épületek fűtési rendszerei hasznosítani tudják.

A fejlesztés önállóan nem támogatható tevékenységet nem tartalmaz. A fejlesztés illeszkedik a Fejér Megyei Területfejleszési Program alábbi pontjaihoz: I. Fejér megye stratégiai programjával foglalkozó fejezet 13. Horizontális prioritás: A természeti és épített környezet megóvása, életminőség javítása és szemléletformálás alfejezet (86. oldal), illetve a dokumentum II. Fejér megye operatív programja fejezet 13. Horizontális prioritás: A természeti és épített környezet megóvása, életminőség javítása és szemléletformálás alfejezete 13.2. Az energiahatékonyság javítása és a megújuló energia fokozott bevonása az energiaellátásba alpontjához. A települési önkormányzat feladatai közé tartozik a külterületi utak, valamint a tulajdonában álló telkek tisztítása, karbantartása. Ezen tevékenység közben nagy mennyiségű fa- és fás hulladék keletkezik, amelyet eddig csak részben, a Polgármesteri Hivatal fűtésére használtak fel. Az újonnan létesített biomassza kazánban ezek az anyagok eltüzelésükkel CO2 semleges hőenergiát tudnak biztosítani. A helyben elérhető erőforrásra épülő, megújuló energiaalapú energiatermeléssel közcélú intézmények helyi fűtési igénye elégíthető ki. A biomassza kazánrendszer üzemeltetését az önkormányzat végzi. A jelenlegi, évi átlagos 9,35 M Ft földgáz energiahordozóra fordított költségek a fejlesztés eredményeként 3,43 M Ft-ra csökkenhetnek. A biomassza alapú rendszer által megtermelt energia mennyisége évi 423,13 MWh, azaz 1523,268 GJ.