Nordic Walking - a tökéletes mozgásforma
Lajoskomáromban - 2015 augusztusában - egy nyertes pályázatnak köszönhetően hoztak létre a három nordic walking pályát. A pályák különböző hosszúságúak, és idilli környezetben, a festői Béka tó mellett húzódnak. A pályákat nem kellett terveztetni, a kijelölésben azonban segített a sportági szövetség, illetve Galambos László, aki avatott művelője az „északi gyaloglásnak”. A kialakításuk nem volt túlságosan költségigényes, ugyanakkor az önkormányzat vállalta a gondozásukat, karbantartásukat. A hasznost jól össze lehet kapcsolni a kellemessel, az egyik pálya ugyanis érinti a pincesort is. A mellékelt térképen láthatóak a kijelölt útvonalak.
Nordic Walking útvonalak Lajoskomáromban:
1. Béka-tó kör: 900 m közepes nehézségi fok
2. Gesztenyefasor kör: 1 300 m közepes nehézségi fok
3. Fülöp-hegy kör: 5 600 m közepes nehézségi fok
A Nordic Walking alapvető jellemzői, kialakulása
A Nordic Walking speciális karbon alapanyagú botokkal a szabad levegőn gyaloglás, valamint nyújtó és erősítő gyakorlatok összessége. Egy olyan, az egész testre ható edzésmódszer, amely a karnak a bottal végzett munkája révén a teljes izomzatot igénybe veszi, erőteljesen hat a szív- és érrendszerre, fokozza a vérkeringést és az anyagcserét. A Nordic Walking sokszínű, változatos mozgásforma, hiszen minden évszakban, csoportosan és egyedül, változó intenzitással, sík terepen vagy hegyvidéken gyakorolható. A Nordic Walking gyakorláshoz mindössze egy pár pehelykönnyű, karbon-üvegszál keverék alapanyagú, speciális csuklópánttal ellátott Nordic Walking botra van szükség.
A Nordic Walking sportot Magyarországon először a nagy nyilvánosság előtt 2005. május 27-én a budapesti Finn Nagykövetség szervezésében Galambos László sportedző és Galambos Lászlóné gyógytestnevelő mutatták be nagy sikerrel. Még ugyanebben az évben megalakult Magyarországon az első országos Nordic Walking egyesület: a Magyar Nordic Walking Akadémia (MNWA). A Magyar Nordic Walking Országos Sportszövetség (HUNWA) 2007. évben jött létre. Ez a sportszervezet képviseli hivatalosan Magyarországot az INWA szervezetében.
Napjainkban a sportág egyre ismertebbé válásának köszönhetően bátran gyalogolhatunk, edzhetünk a Nordic Walking botokkal. A Nordic Walking sport viszonylag könnyen elsajátítható, az egész testet megmozgató tréning. Az alaptechnika megtanulása szükséges, amelyet képzett Nordic Walking szakember segítségével sajátíthatunk el.
A Nordic Walking pozitív hatásai
Az izmok 90%-át megmozgatja, a csontok szalagok, inak magasabb terhelhetőségét biztosítja, valamint e szervek a jobb vérkeringés és tápanyag-ellátás hatására erősebbé, illetőleg elasztikusabbá válnak. A szív és vérkeringése teljesítménye, valamint az aerob állóképesség nagymértékben javul. A légzést segítő izmok aktív igénybevétele révén fokozódik az egész szervezet oxigénellátása A váll és a nyak környékén lévő izommerevség oldódik. A mozgásszervek terhelését a bot használata révén akár 30%-kal csökkentjük, amely különösen a műtétek utáni állapotban fontos. Ezért a Nordic Walking kiválóan alkalmas a műtétek utáni rehabilitációra. Beépíthető a napi ritmusba, a hétköznapi feladatok elvégzése (bevásárlás, ügyintézés, stb.) során is alkalmazható "háztól házig".