Hírek

Elérhetőségek

Polgármesteri évértékelő 2020 évről

Polgármesteri évértékelő, beszámoló 

Kötelező önkormányzati feladatok

  Egészségügyi alapellátás

Településünkön a háziorvosi szolgálatot továbbra is csak helyettesítéssel tudtuk megoldani. A praxis betöltése óriási kihívást jelentett/jelent a település vezetése részére. Ezt a helyzetet tovább nehezítette a márciusban hazánkat is elérő Covid-19 világjárvány.
A háziorvosi praxis esetében Dr. Oravecz Éva ismét a segítségünkre sietett és 2020. augusztus 31-ig magas színvonalon biztosította a háziorvosi alapellátást. Ezt követően rövid ideig Dr. Bertalan Péter, majd Dr. Orendt Jácint háziorvosok biztosították az alapellátást. 
Tárgyalásokat folytatunk és célunk a praxis mielőbbi megnyugtató betöltése, de ez - az egészségügyi alapellátás helyzetét, átalakítását ismerve – nagyon nem egyszerű feladat. Igyekeztünk az ápolószemélyzet önkormányzati foglakoztatásával csökkenteni az átmeneti helyzetből származó problémákat és tesszük ezt a jövőben is.
Az orvosi ügyeleti ellátás Enying körzetközponttal működött, a szolgáltatást külső vállalkozó biztosítja. Február 1 -től az ügyeletet Polgárdi központtal fogja biztosítani a külső vállalkozás. Lakosaink részére megnyugtatóbb lenne az enyingi telephely, de anyagi okokból ez a jövőben már nem megoldható. Megítélésem szerint az ellátás színvonala egyre rosszabb; a szakemberhiány miatt a feladat ellátása pedig egyre költségesebb. 
A fogorvosi alapellátás, valamint a gyógyszertár a járvány alatt is folyamatosan elérhető a lakosság részére. Ezen a területen az idei évre változás nem előre jelezhető.

 Szociális ellátások:

A központi állami hozzájárulások (rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény) mellett az Önkormányzat saját forrásaiból több mint 3 millió forintot fordított „települési támogatás” (lakásfenntartási, átmeneti, gyógyszer- és temetési támogatás) jogcímen segélyezésre. 
A Covid járvány hatásainak enyhítése érdekében az önkormányzat márciustól -korhatárra való tekintet nélkül- biztosította és biztosítja a veszélyeztettek részére a bevásárlást, ételkiszállítást és egyéb ügyintézéseket. Nagy reményeket fűzünk a vakcina megjelenéséhez, és bízunk benne, hogy a korlátozások a védettség kialakulásával mihamarabb visszatérhetünk a régi életünkhöz.
A fenti ellátásokon felül az idei télen 62 erdei köbméter szociális célú tűzifát oszthattunk szét a rászorulók között. A természetbeni szociális ellátások között biztosítjuk a házi segítségnyújtást, a szociális étkezést és a jelzőrendszeres házi segítséget az Enyingi Mikrokörzeti Társuláson keresztül. 70 éven felüli lakosaink részére karácsonyi csomagot juttattunk.
Gyermekjólét és családsegítés alapfeladatát az AGAPE Evangélikus Szeretetszolgálattal megkötött szerződés keretei között biztosítjuk a településen.

 Egyházi kapcsolatok:

Kapcsolataink mindhárom felekezettel jónak mondható. Településünkön működő egyházakkal igyekszünk minél sokrétűbb kapcsolatot kialakítani.
Az evangélikus egyház évtizedek óta jelentős mértékben aktívan részt vesz a falu mindennapi életében. Az elmúlt évben a vírus ellenére is példa értékűen szolgáltak településünk érdekében mind a szeretet otthonban, óvodában, családsegítő szolgálatnál, fúvós zenekarnál, és rendezvényeinknél.
A kölcsönös bizalom jele a református felekezet esetében a református parókia felújításánál nyilvánult meg, melyet az önkormányzat saját tulajdonú cége – a Lajoskomáromi Település Fejlesztő Kft.- végzett el. 
A Katolikus felekezet az általános iskola fenntartásával veszi ki a részét a település működéséből.

 Köznevelés:

A Gesztenyefasori Szent Márton Általános iskola működtetését 2019. szeptember 1-től a katolikus egyház (Székesfehérvári Egyházmegye) biztosítja. A feladatellátást szolgáló ingatlanvagyont - kiegészítve a sportcsarnokkal és az iskolakonyhával - az Önkormányzat átadta a katolikus egyház részére vagyonkezelésbe. Reményeink szerint ez a változás gyermekeink testi, szellemi és lelki fejlődéséhez pozitívan járul hozzá! 
Mindezek mellett fontosnak tartjuk a fenntartó és az önkormányzat közötti együttműködés javítását.

Az óvodai nevelést, mint kötelező önkormányzati alapfeladatot egy 2012. évben megkötött szerződés alapján a Magyarországi Evangélikus Egyház intézményfenntartóként biztosítja a Gesztenyefasori Kerekerdő Óvoda fenntartásával. Az önkormányzat az intézményvezetés és a fenntartó közötti együttműködés harmonikusnak találjuk. Önkormányzatunk jelentős pályázati forrást nyert el a bölcsődei gondozás biztosításához. Az új bölcsődét az óvoda ingatlan mellett megvásárolt kertingatlanok helyén fogjuk megépíttetni. Reményeink szerint 2022 szeptember 1-vel a bölcsőde fogadhatja gyermekeinket.

 Közművelődés

Közművelődési feladatainkat 1 fő szakember alkalmazásával  látjuk el. A dolgozó végzi a Könyvtár és DJP Pont működtetését, a közösségi rendezvények szervezését. A kultúra és a közművelődés területén több helyi civil szervezet közreműködik. A Kutas Kulturális Egyesület a Kutas Hírmondó és a Képújság szerkesztésével járul hozzá a színvonalas lakossági tájékoztatáshoz. 
A járvány ellenére az Ifjúsági Egyesület (LIKE) a tavalyi évben is hozzájárult több helyi rendezvény megvalósításához. (pl. Nyári sporttábor, Pincefesztivál, szakmai és diákprogramok).  Az egyesület a négyéves pályázatát a 2020-as évben befejezte, ennek tükrében 2021-re új lehetőséget kell keresnünk a rendezvényeink finanszírozására.
A közművelődést szolgáló létesítményeink állapota korszerűtlen és elhanyagolt. A művelődési ház felújítására, energetikai korszerűsítésére benyújtott pályázatunkat támogatásra érdemesnek minősítették. A felújítást az idei évre tervezzük megvalósítani. Terveink szerint Lajoskomáromban a jelenlegi Könyvtár és DJP Pont a korszerűsítést követően átkerülne a Művelődési Ház épületébe, mely épület emeleti terme a felújítást követően is kisebb csoportoknak, kulturális programoknak adna színteret. 

 Hivatal működése, Község- és vagyongazdálkodás 

A 2019. évi önkormányzati választásokat követően a Polgármesteri Hivatal szervezete nem változott; településünk lélekszáma 2000 fő feletti, ezért önálló hivatalként működik tovább. A Hivatal ellátja a település, az Önkormányzat adminisztrációját, gazdálkodását. 
A település gazdálkodását jelentősen nehezítik a kormányzati elvonások- (gépjármű adó teljes elvonása, 2021-től szolidaritási adó fizetése a központi költségvetésbe, idegenforgalmi adó elengedése), valamint a járványhelyzet hatásait csökkentő intézkedések költségei.
Az idei évben hitel igénybe vételét nem tervezzük, viszont az elmúlt évek pénzügyi megtakarításai jelentősen csökkeni fognak. A megtakarításaink egy része a működési költségein fedezetére szolgál, nagyobb részét fejlesztésekre (a tervezett felújításokra, beruházások önrészére) fordítjuk. 
A közszolgálati rendszer átalakítása már több éve zajló folyamat, ennek eleget tettünk. Az ASP bevezetésével az adatvédelem, az információbiztonság területén történtek előrelépések. További feladat a lakosság szélesebb tájékoztatása, melynek érdekében új oldalt (településportált) hoztunk létre: https://lajoskomarom.asp.lgov.hu/ eléréssel.

 Közvilágítás

2019. évben megvalósult a közvilágítás korszerűsítése, melynek keretében energiatakarékos közvilágítási lámpatesteket telepítettek. A program keretében nemcsak a meglévő lámpákat cserélték le, hanem egy felmérést követően több új lápmát szereltek fel.
A Fülöp-hegy Nyugati sor közvilágítását az év első felében tervezzük kialakítani. (2019-ben igényeltük a szolgáltatótól -E-on- a közvilágítási szál telepítését, melyre most kaptunk ígéretet).

 Közutak, járdák, zöldterületek fenntartása

2020. évben befejeződött az Enyingi és Széchenyi utca járdaszakaszának felújítása. A Magyar Falu program keretein belül az Önkormányzat útfelújításra 15 millió Ft, járdára építésre 
5 millió Ft támogatást nyert. Így 2020 évben Középbogárdon a Köztársaság és Nyárfa utcát összekötő útszakasz, Lajoskomáromban a Széchenyi utca kiszélesítése, a Vásártér- Sportpálya útszakasz került felújításra. A Széchenyi utca kiszélesítéséhez egy épület bontását is elvégeztük. 
A külterületi földutak állapota közigazgatási területünkön jónak mondható; több helyen – főleg a kisebb parcellás területeken – a gazdák nem figyelnek és elszántják az utat. Az utak felügyeletét a Mezőőri Szolgálat látja el 
Zártkerti fejlesztési pályázaton - szintén útépítésre és hozzá kötelezően kapcsolódó elemként gyümölcsös létesítésére - nyert támogatást az Önkormányzat. A pályázat megvalósításával a Fülöp-hegy É-Ny-i  (Róka-tanya alatti) útszakasza került megépítésre, amivel a Fülöp-hegy körbejárhatóvá vált.
A központi zöldterületek, árkok gondozását a közmunka program keretében kívánjuk biztosítani. A lakóházak előtti közterületek, árkok ápolása, gondozása, tisztán tartása továbbra is a lakosság (az ingatlan tulajdonos) feladata. Köszönjük a lakosok településünk szépítésében való közreműködését! Nagy szomorúsággal kell azonban említést tenni azokról a garázdaságokról, melyek a közterületeken, közparkokban lévő bútorok, padok
játszótéri eszközök, táblák rongálását érték. Említést kell tenni az utcai szemetelésről, csikkek eldobálásáról, főleg a boltok, buszmegállók környékén.

 Köztemető

Lajoskomáromban a temető bekerítése megtörtént, 2020-ban a kerítés fa részei is felhelyezésre kerülnek. Középbogárdi temetőre benyújtott önkormányzati pályázat nem járt sikerrel. Ezt a 2021-es évben megismételjük, de eredményétől függetlenül a vizesblokk létesítése a Középbogárdi ravatalozóhoz kialakításra kerül. Szükséges még további információs táblák kihelyezése mindegyik temetőben. A temetők részben önkormányzati, részben az egyházi felekezetek kezelésében vannak. Mindegyik temetőben a legnagyobb problémát a keletkezett hulladék elszállítása, ártalmatlanítása jelenti. Próbálkozások történtek, hogy szelektíven kerüljön a keletkezett szemét összegyűjtésre, ez kevés sikerrel jár, ez minden érintett részéről odafigyelést és fegyelmezettséget követel a szemetesek megfelelő használatát illetően!

Önként vállalt feladatok

 Egészségfejlesztés, Labor, Fizikoterápia

Évek óta kiemelt figyelmet fordítunk az egészséges életmód népszerűsítésére, szemléletformálásra. 2020. évben az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) településünkön és a környékben számos programot szervezett az egészséges életmód elsajátítása érdekében. Különböző szűrések, sportolási lehetőség, és életmód vezetési előadások az EFI közreműködésével valósultak meg. 
Szabadhídvég és Mezőkomárom településekkel közösen tartjuk fenn a helyi Labort; továbbá a lehetőségét a Fizikoterápiás kezeléseknek. 

 Mezőőri Szolgálat

2 fő mezőőr látja el  a 75,67 km2 közigazgatási terület őrzését, védelmét. A Szolgálat működését a helyi gazdák hozzájárulása és a kapott állami támogatás biztosítják. A mezőőrök feladata továbbá az önkormányzati külterületi utak védelme, állapotuk figyelemmel kísérése; az illegális szemétlerakatok feltárása. Munkájuk eredményessége nehezen mérhető, de a helyi vagyonvédelem egyik meghatározó eleme. Közös szolgálatot is adnak a Rendőrséggel, Polgárőrséggel.  

 Civil szervezetek működésének támogatása

Falunk életének jelentős színfoltját adják az aktív civil szervezetek. Működésüket az élhető település fejlesztése érdekében sokféleképen támogattuk. Ahogy már fentebb említettem a Civil szerveztek jelentősen hozzájárulnak önkéntes tevékenységükkel a település közbiztonságához, sokszínű kulturális programjaihoz, szabadidős tevékenységekhez, környezetvédelméhez. Az Önkormányzat költségvetési forrásaiból, továbbá képviselőink a tiszteletdíj felajánlásaikkal igyekeznek támogatni működésüket.     

Utánpótlás sport 

Utánpótláskorú csapataink nevelése kiemelt feladat volt a tavalyi esztendőben is. A Társasági Adó felajánlásból sikerült a működéshez forrásokat biztosítani. Ebből az összegből az utánpótlás nevelésre jelentős forrást tudtunk fordítani. A szükséges önerőt az önkormányzat biztosította.  

Támogatások

A településrészeken élők életminőségének javítása érdekében az önkormányzat az önként vállalt szállítási feladatokat - középbogárdi, sáripusztai járatok- biztosította és a jövőben is biztosítja lakosainak. Az Önkormányzat támogatást nyújt középiskolai és felsőoktatási intézményekben tanulók részére ösztöndíj lehetőséget biztosításával (Arany János program, Bursa Hungarica, EFOP ösztöndíj program).

 Közmunka program

Az elmúlt évekhez hasonlóan a közfoglalkoztatási programban vett részt az Önkormányzat, 15 fő teljes munkaidős foglalkoztatásával. 2021. évre ismét nyújtott be kérelmet 15 főre foglalkoztatására, reméljük kellő mértékű támogatási forráshoz jutunk.
A saját forrásból végzett beruházásainknál, település üzemeltetési feladatoknál (zöldterületek kezelés, parkgondozás) közmunkásaink aktívan részt vettek.    

Fejlesztések

A település fejlesztési programjaihoz kapcsolódóan elmondható, hogy nagyban függ az EU-s és hazai pályázati lehetőségektől. Az önkormányzati tartalék források az önrészek biztosítását teszik lehetővé. A 2020-es év folyamán is éltünk a pályázati lehetőségeinkkel. Ahogy fent is említettem a Magyar Falu program forrásaiból járdákat, utakat újítottunk fel és sikerült az orvosi szolgálati lakás felújítására is támogatást szerezni.
Az év végén a kivitelező megkezdte a helyi piac épületének a megépítését a postával szemben. Terveink szerint a létesítmény az idei nyáron már elérhetővé válik a lakosság részére. 
A 2021-es év legfontosabb fejlesztéseihez tartozik a Művelődési Ház felújítása és bölcsőde építése. 
Ezek mellett saját forrásból folytatjuk a járda felújítási programunkat. Terveink szerint a Kossuth utca jobb oldali részét és a Jókai utca bal oldali járda visszalévő szakasz térkövezését  fogjuk megvalósítani.

2020 úgy vonul be a világ, és sajnos Lajoskomárom történelmébe, hogy a járvány éve. Mindannyiunknak jelentősen korlátozásokkal kellett szembe néznünk, bízva a szabadabb folytatásban. Szeretném megköszönni lakosaink fegyelmezettségét, amelyet eddig is tanúsítottak. Bízom benne, hogy az idei év végi értékelésnél, már csak múló emlék lesz a pandémia negatív hatása.

Végül szeretnék köszönetet mondani lakosainknak, vállalkozóinknak az önzetlen segítségért, a közmunkások értékteremtő munkájukért, Enyingi Agrár Zrt-nek Sáripuszta rendben tartásáért, munkatársaimnak kitartó munkájukért, a Képviselő-testületnek az együttgondolkodásért és Tisztelt Lakosságnak a türelméért és támogatásáért!

Lajoskomárom, 2021. január 22.
Tisztelettel: Pirtyák Zsolt - polgármester