BIRTOKVÉDELEMMEL KAPCSOLATOS TÁJÉKOZTATÓ
A birtokvédelmi eljárást a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény ötödik könyvének a birtok és birtokvédelem című fejezete (5:1 §-tól 5:8 § (5) bekezdésig) és a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015.(II.16.) kormányrendelet szabályozza.
Kapcsolódó jogszabályok:
- A jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II.6.) Korm. rendelet
- a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény
- az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény
A jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárás kizárólag kérelemre indul.
A birtokvédelmi kérelem benyújtható:
- kérelem nyomtatványon
- postai úton, vagy
- elektronikusan
- írásos kérelem formájában, vagy
- szóbeli kérelem alapján ügyfélfogadási időben (a szóbeli kérelemről jegyzőkönyv készül).
Az eljárási határidő az illeték lerovásával együtt benyújtott kérelemnek, a jegyzőhöz történő megérkezését követő napon kezdődik.
Amennyiben a birtokvédelmet kérő illetékfizetési kötelezettségének felhívás ellenére nem tesz eleget, a jegyző a birtokvédelmi kérelmet elutasítja.
A birtokvédelmi kérelmet és mellékleteit eggyel több példányban kell benyújtani, mint amennyi féllel szemben indul az eljárás.
A kérelem előterjesztésével egyidejűleg a birtokvédelmet kérő benyújtja a kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékokat is.
A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el.
A jegyző a kérelmet és a csatolt bizonyítékokat az eljárás megindulását követő három napon belül megküldi az ellenérdekű félnek, aki a kérelemben foglaltakra vonatkozóan írásban vagy szóban nyilatkozatot tehet.
A birtokvédelmi eljárást a jegyző 15 napon belül folytatja le. Az eljárási határidőbe nem számít bele a Korm. rendelet 8. § (3) bekezdésében megjelölt időtartam.
A jegyző az eljárás eredményeként határozattal elrendeli az eredeti birtokállapot helyreállítását és a birtoksértőt a birtoksértő magatartástól eltiltja, ha a kérelemben foglaltakat a megismert bizonyítékok alapján megalapozottnak találja.
A kérelemben foglaltakat, ha a megismert bizonyítékok alapján nem találta megalapozottnak, a kérelmet elutasítja.
A jegyző a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül akkor is elutasítja, ha a birtokvédelmet kérő a kérelem valamely tartalmi eleméről nem nyilatkozott.
A jegyző határozata ellen közigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs, a határozatot sérelmesnek tartó fél a másik féllel szemben keresettel élhet a bíróságon.